Mitte sina ei ole nõrk, vaid su dieet ja treeningud veavad sind alt!

See, mida sa sööd ja kuidas sa treenid peaksid sind tegema õnnelikuks ja andma ainult positiivseid emotsioone, aga mida ma näen? Ma näen inimesi, kes tõmbavad ennast konkreetselt ribadeks, kes vihkavad enda toiduplaani ja ei tunne ennast mitte grammigi paremini.

Nagu päriselt. Mida kuradit? Mu emale meeldis kunagi öelda, et “ilu nõuab ohvreid”, absoluutselt! Eks ta mingil määral muidugi nõuab, aga sa ei pea ennast raipeks tõmbama, sest seda pole väga ilus vaadata, ega ju? Kui su treeningud sõna otseses mõttes tapavad sind ja sa ei naudi nende tegemist, siis jumala eest, mida kuradit sa teed? Sa päriselt arvad, et mida rohkem sa tapad ennast, seda õnnelikumaks muutud? Oled muutunud õnnelikumaks? Kaua sul seda motivatsiooni veel jätkub?

Okei, enamus inimeste viga on muidugi see, et nad tahavad kõike ja korraga! Ja mida kiiremini ja jõhkramate meetoditega, seda parem. Sa oled terve igaviku lösutanud diivanil ja nüüd ühel päeval sa tahad hakata tegema 10 trenni nädalas, sest “no pain, no gain” ja valu lihastes näitab ainult edasiminekut. Kuule päriselt, mine võta nüüd üks tass teed ja rahune maha. Kui su trennid muudavad sind invaliidiks, siis sa päriselt arvad, et siin hakkab mingit arengut toimuma? Okei, võib-olla hakkab ka, sest taandareng pidi ka areng olema.

Sa tahad korraga alandada enda rasvaprotsenti, kasvatada lihasmassi, joosta maratoni ja saada aeroobikakuningannaks. Okei! Ma küsin sinu käest praegu päris ausalt, mis on tulemus, kui sa hakkad pead pesema, lisad samal ajal palsamit ja samal ajal üritad juukseid fööniga kuivatada? Saad sa need kõik kolm asja korraga ära teha? Kurat ma tahaks näha seda kohe. Proovi samal ajal veel lokitangidega lokke ka keerata. Aga su treeningplaan peaks selle kõik korraga ära tegema jah? Ajuvaba, sulle ei tundu? Vali üks eesmärk, ÜKS!, pane see kõigepealt paika ja siis tee see korralikult ära ja alles siis vali järgmine eesmärk. Niimoodi lambist lahmides ei jõua sa mitte kuskile, lammuta siis nii lolliks ennast kui tahad. Ja kaua sa niimoodi lahmida viitsid siis? Kuu? Kaks? Ja siis lösutad diivanil edasi. Ja ma ei heida seda sulle absoluutselt ette, sest sinu tühja rapsimine oli taaskord juba eos määratud läbikukkumisele. Mitte sina ei ole laisk ega nõrk, vaid see kuradi treeningplaan on isegi kõige tugevamatele liig, mis liig. Kuule isegi mina ei jõua 10 trenni nädalas teha, pole kunagi suutnud ja ei hakka kunagi suutmagi.

Veel tahan ma rääkida nendest trennitajatest, kes käivad trennis juba aastaid, aga nad ei tee seal mitte tattigi. No ma näen Spartaski tervet hunnikut inimesi, kes on selles mõttes küll väga tublid, et nad ennast kohale veavad, aga nende aastate jooksul pole mitte mingit progressi toimunud. Nagu absull mitte midagi, täielik null. Huvitav, et nad üldse seal käia viitsivad. Seal seisab täpselt see sama naine, kes teeb usinalt enda kummipaeltega mingeid jalaviipeid, millest mitte tolkugi kasu pole, seal seisab täpselt see sama neiu, kes vehib endiselt nende kõige väiksemate hantlitega…No blin, ma valan hommikul kohvile piima raskemast pakist kui su hantel. Mida kuradit te teete? Su keha harjus nende raskustega juba esimese paari kuuga, oleks olnud juba ammu aeg raskusi kasvatada ja need kummipaelad minema visata. Sa ei saagi mitte kunagi mitte mingit arengut nägema, kui sa ei anna kehale impulssi, et see areneks. Kui sa koolis oleksid iga päev õppinud ainult tähestikku ja mitte midagi muud, siis arva ära, kas üleöö sa oleksid kuidagi kirjandi kirjutamise selgeks saanud? Eip, sa oleksid lihtsalt idioot, kes on viimased 12 aastat tähestikku õppinud. Aplaus, tubli.

Ja siis sa nühid ja nühid seal ja sa oled tubli, aga sa ei näe mitte mingit arengut ja ühel päeval sa lööd käega ja süüdistad selles enda halbasid geene või kurat teab mida. Ja taaskord – ma ei saa sulle seda pahaks panna, sest mul ajaks see samamoodi südame täis. Ega ma asjata enda treeneri poole ei pöördunud. Taaskord – sa olid nii lähedal ja ikka kõik läks pekki. Pole nagu ime, et trennimott ära kaob ja varsti spordikott nurgas seisab. Sa tahad ju näha arengut ja samal ajal ennast hästi tunda, aga sa teed juba eos kõik selleks, et sa neid mitte kunagi ei saaks. Kaua sa seksida viitsid, kui lõpuni kunagi ei jõua? Kaua sa viitsid? Kas sa eelistaks pigem 10x nädalas edasi-tagasi nühkida või lepiks äkki 3x nädalas fantastilise seksiga? Saad sa minust aru? Äkki lõpetaks nüüd selle rapsimise ja keskenduks eesmärgile. Su trenn sakib, mitte sinus ei ole midagi viga! 

Ja siis on need dieedid. Mul iga kord vererõhk jälle tõuseb, kui keegi suure hurraaga mulle mingit dieeti serveerima hakkab. “Aga Kaisa, ma ostsin just endale mingi X venna toitumiskava”, “Aga Kaisa, see imeprogramm lubab mul 1 kuuga 10kg kaalu kaotada”… Sa tahad mulle praegu öelda, et sa maksid raha ka sellise huinjaa eest? Päriselt? Mis imevidinaga tegu on siis? Ahjaa, sööd edaspidi ainult hapuoblikaid ja kartulikeeduvett? Ja null maiustusi ja null mitte midagi head, mis su meele varem rõõmsaks tegi? No palju õnne! Kõige sitemini investeeritud raha inimkonna ajaloos, tee pai endale! Kaua sa suudad siis? Nädal? Kaks? Mõned hullud isegi äkki kuu? Mõni hull võtab isegi 10kg alla ja kahe kuu pärast 20kg uuesti juurde, aplaus! Oled nüüd õnnelikum kuidagi? Saavutasid midagi? Ahjaa, selle “after” pildi ainult, mis see imeprogrammi vend enda Facebooki lehele paneb ja sinust edaspidi midagi kuulda ei taha. Mul tuleb iga kord pisar silmanurka, kui mõni staartreener mõne mu tuttava before ja after pilti jagab, aga praeguseks hetkeks näeb see tuttav veel hullem välja kui before pildil. Rets. Ja siis pildi all on oma sada fänni, kes kummardavad ja kiidavad. Appi!

Mina olen ka ju kunagi suure hurraaga staartreenerite toitumiskavasid ostnud. Astusin täpselt samasse ämbrisse. Mis imemenüü siis sisaldas? No ikka hommikul tagasihoidlik võiku või puder, vahepalana puuvilja (mitte mingil juhul jumala eest banaani), lõunaks 100g kana ja juurviljad ja õhtul sama. Üks teine staartreener tegi sisuliselt sama kava, aga kuskil oli sees veel maitsestamata jogurt. No mine metsa, ma vihkan maitsestamata jogurtit ja minu lemmikpuuvili on banaan ja kurat ma ei taha süüa iga päev samat toitu! Tead kaua ma seda kava pidasin? Kaks nädalat, täpselt kaks nädalat ja siis oli cancel. Ja siis läksin poodi ja ostsin kilo banaani ja terve leti magusat endale. Kes kurat suudab päevast päeva sama toitu süüa? Päriselt, kes see suudab? Ja pole ime, et ma ennast pärast sitasti tundsin, sest ma raiusin iga päev trenni ja see menüü oli hädised 1400kcal. Kui ma oleks väga tubli olnud, siis ma oleks lõpetanud täieliku inimrääbisena. Jumal tänatud, et ma nii tubli polnud. See dieet oli nii si*t, et see pidigi läbi kukkuma. Mitte mina ei olnud laisk või ludri, vaid see dieet oli lihtsalt täis lollus.

Nende dieetidega on selline värk, et need on nagu inimsuhted. Su dieet peab olema niivõrd hea ja lihtne, et sa ei peaks iga õhtu unistama selle petmisest. Kaua su suhe kestab, kui sa päevast päeva selle pärast ainult piinled ja unistad, et see mingi hetk läbi saaks? No seda minagi. Ükski dieet ei saa never toimida, kui see sulle ei sobi. See, et sa ei suutnud seda hapuoblikadieeti pidada ei näita mitte seda, et sa oled nõrk või sinus pole piisavalt tahtejõudu, vaid see näitas, et sa pole jänes. See näitas, et see dieet oli juba alguses ette nähtud läbi kukkuma. Kui sa armastad pastat, leiba ja šokolaadi siis sinu dieedis peavad olema sees pasta, leib ja šokolaad. Jah, see ei tähenda, et sa neid iga päev suurtes kogustes süüa saad, aga need peavad sees olema, vastasel korral oled sa varsti küpse omadega. Ja kõik toitumisnõustajad, kes sulle need igaveseks ära keelavad, peaksid enda elukutset vahetama. Kurat isegi mina söön neid kõiki kolme ja seda isegi lavadieeti pidades, seega ära tule mulle rääkima, et dieedi pidamine tähendab konstantselt mingit kapsa söömist. Pole olemas!

Seega päriselt, kui sa oled juba sada korda käega löönud ja ennast maha materdanud, et sa pole piisavalt tugev või sa lihtsalt ei suuda, siis sorry, aga sa eksid! Sa ei suuda trenni teha, sest sulle ei meeldi jõusaal? Sulle ei peagi meeldima! Mulle ei meeldi jooga ja aeroobika – so what? Mis see tähendab, et ma ei saagi trenni teha siis w? Tee seda, mis sulle meeldib! Mine mängi maja taga sulgpalli kui tahad, trenn on trenn! Aga sina ei saa dieeti pidada, sest sulle maitseb šokolaad? Ma võin kihla vedada, et mulle maitseb šokolaad sinust rohkem. Nagu sa oled kaotaja selles võrdluses. Kui ma tahan šokolaadi, siis ma lisan selle ruudukese enda hommikupudrusse ja kõik toimib. Kui ma tahan pastat, siis ma lisan selle enda kanawoki sisse. Kas see tähendab, et ma ei suuda dieeti pidada? Nõup! Ära mine kohe eos lolliks ja tõmba kriipsu endale peale. Ma palun.  

 

 

 

 

 

 

 

 

37 thoughts on “Mitte sina ei ole nõrk, vaid su dieet ja treeningud veavad sind alt!”

 1. Oi-kui-vajalik-postitus! Selle teksti võiks enne kõikide nende toitumisspetsialistide imeprogrammide tellimist kohustuslikuks kirjanduseks panna! Ma olen vähemalt 6 korda oma elus toitumiskava tellinud või liitunud online-toitumisprogrammiga, te kõik tunnete neid nimesid, ei hakka ekstra reklaami tegema. AGA nendest on kõige mõistlikum olnud ainult yks Ott Kiivikase oma, kus lähtuti samuti minu eelistustest! Kahjuks ma olin ise nii rumal ja jäin uskuma kõiki neid teisi tegijaid, kes kummardavad ainult orgaanikat ja jumala eest yhe ampsu soksi võtad, siis mata ennast yldse maha ja ära looda 7 päeva, et sul midagi muutub. Sellepärast mul ka järjepidavusega probleemid tulid, et kui “patustasin” siis ma reaalselt mõtlesin, et krt nyyd nagunii mitu päeva midgai ei toimu, hakkan siis uuesti järgnisest nädalast jne… samuti olen läbi teinud selle et kuu ajaga ca 8 kg alla võtnud ja ilusad before-after pildid saanud ja pärast seda 12 kg juurde võtnud ja no ei saaa aru miks või kuidas see võimalik on! Täna olen ma ise jõudnud sama tõeni, millest sina kirjutad, kahju kyll, et oma kogemuse läbi. Oleks tahtnud seda teksti lugeda enne kui kõiki meid asju proovisin.
  Olen 100-ga päri, et ykski kava ei saa olla sobiv kõigile, ei toimi ka need online kavad, kus ise sätid ja teed ja programm arvutab sulle koguses, elu ei ole nagu arvutiprogramm, tulge maa peale tagasi!

  Kaisa, roki ikka edasi! Su blogi on vajalik!

  1. Ma ei oska ka midagi lisada, kui seda, et nõustun saja protsendiliselt. Eks kõik vist ongi vaja enda naha peal järgi proovida, sest kes see ikka teist inimest usub eks. Ma lihtsalt sügavalt loodan, et mõni inimene päriselt jäi mind nüüd uskuma ja ei hakka kõiki ämbreid ise järgi proovima. No Ott ei ole ka mingi isehakanud treener ja selle mehe sõnad mina kirjutaks piiblisse ümber 😀 Ta on ise juba oma 20 aastat dieeditanud ja teab täpselt, kuidas seda on mõistlik teha või mitte. Absoluutselt! Kui sa sööd neid asju, mis sulle maitsevad, kontrollid ainult koguseid, siis ei tekigi tunnet, et üldse mingit dieeti pead ja saavutad vajalikud eesmärgid lihtsalt nii muuseas. Elus on nii palju asju, mida nautida ja toit peaks kindlasti üks nendest olema 🙂 Aitäh nii pika ja informatiivse kommentaari eest.

   1. Mulle tuli lihtsalt ükspäev lambist meelde kunagine Orgu saade “Kallis sa oled kosunud” või mingi “Kaalust alla”, kus ta käis inimeste kodudes ja loopis külmkapi sisu tühjaks 😀 Ja siis tuli see sinu postitus meelde 😀 Ja siis ma mängisin mõttega, kui ägeda saate saaks, kui Orgu tuleks sinu koju sind “õigesti” toituma õpetama :D:D:D No offence, Orgu.

 2. Enam paremini ei saa ju öelda, appikene. Real life. Uks mötlema panemise koht oli mul, nimesid nimetamata, kes kommenteeris seda kusimustele. Kuid uks kusis et kui mul on päevast päeva liikuv fuusiline töö ja kas ma pean töesti veel minema öhtul jöusaali. Vastus oli, et öiget liikumist saab ainult mööta selle järgi, kui oled 45 min jöusaalis olnud, nagu arusaamatu. Lasen 8 tundi viis päeva nädalas ringi ja teen fuusilist tööd ja seda isegi ei nimetata liikumiseks, misasja. Ma ei jaksa mingi hinna eest minna öhtul veel köige tipuks mitmeks tunniks jöusaali ja nii neli viis korda nädalas. Ju jääb, piisab ndlv, kui jah just mingeid körgemaid sihte silme ees pole. Vahe ikka sees kas istuda laua taga iga päev 8 tundi vöi käid igapäevaselt 20 000 sammu. ja köik need söömised ja imedieedi mida inimesed peavad ja veel usuvad ise neisse, arusaamatu. Kull ei sööda uhte asja ja teist asja jne jne. Ja kaua nad jaksavad. Nii öige jutt ja nii öigete sönadega.

  1. Sorry, aga see on ikka täielik bullshit, mis bullshit. Siin on väga suur vahe, kas sa istud kontoris lauataga päevad läbi või askeldad ringi. Et enne jõusaalide loomist inimesed ei liikunud, sest jõusaale polnud? Igatpidi täielik nonsense. Imeasju ja imelahendusi pole olemas ja miskipärast keegi lihtsalt ei usu, et niisama ennast liigutades ja täiesti tavalist ja normaalset toitu süües on võimalik väga heas vormis olla. Kõik hakkavad mingit NASA raketiteadust leiutama. Ei tea…

 3. Väga asjalik jutt Kaisa! Ma ostsin ka paar aastat tagasi 2 sarnast toitumiskava, mis keelas ära kõik hea,mis mulle meeldis. 2 kuud suutsin vastu panna . Kaal küll langes 2-3 kg, aga siis ma sõin selle endale kõik 2-3 nädalaga tagasi. Nüüd ma saan alles aru,et see oli täis lollus. Nõu nende käest ei saa, vaid tahavad,et SINA tagasisidet annaks ja kogulugu. Nüüd söön ka hommikuti putru ja pistan oma šoksi tüki sinna ja muud head asjad. Jälgin, et 3x päevas + vahepala ikka oleks söödud ja kõht täis. Kui kõht on täis, siis on tuju hea ja trenni jaksan ka paremini teha.

  1. Esiteks oppaadiii 2 kuud? Päris pikk aeg mööda nööri kõndida, aga jumal tänatud, et sa sellest nüüd aru oled saanud. Kahjuks küll enda nahal, aga vähemalt õppetund missugune. Väga õige lähenemine ja kui sul on ka trennis rohkem energiat, siis sa jõuad ka seal rohkem energiat ära kulutada – meel hea ja keha tänab sind 🙂 Super! Aitäh.

 4. Mingi vägi veab mind igakord sinu Instagrami kontole ja kui seal selgub, et on uus blogipostitus, tunnen oma peas ja igas keharakus rahutust, pulss tõuseb ja näole manan irve, mille peale mu mees jälle arvab, et ma teisi mehi netis vahin 😁 no okei.
  Väga lahe, sa oled nii… omanäoline. Ma hoidsin sulle juba siis pöialt, kui sa selles fit-värgis osalesid (mis iganes ta nimetus tegelikult oli). Vaatasin kohe, et oh minu masti tüdruk. Ainult, et ma olen see 3 lapsega kodu-kana-ema, kelle postitust sa ükskord kommenteerisid ka, et ma vist päris segaduses ja rivadeks end tõmmanud (3a magamata ja suur maja koristada jne.) Aga tead, peale seda nagu muutus midagi. Nojah, lisaks rämedale kaalunumbrile. Ja ma ikkagi võtsin selle … eee… kuuenda?! toitumiskava jälle ette. Okei see on pigem netikeskkond ja nimesid ei nimeta eks , aga tead küll. Ja mind paneb imestama, et ma reaalselt kaotangi kaalu, aga söön jumala häid asju. See on esimene nendest “kavadest” , mis mulle sobib. Ja ega ma seda saia tahagi, sepik ja leib on ka ülihead. Või kui tahan mõelda, et söön ka midagi ägedat, keerutan endale täisteratortillast pizza kokku. Jumala lemmik!
  Hakaksin ka koduselt HIIT trenne tegema ( tean jah, et sa sellest midagi ei arva) aga mulle sobib see, et kestus on vaid 30min, kauem mu lapsed lihtsalt ei lase teha. Samas pärast on mõnus “ tegin trenni” tunne lihastes. Seega -works for me!
  Samas ma kâisin kohtumas ühe personaaltreeneriga ja tema ei pea samuti neid kava järgi tegemisi eriti jätkusuutlikuks. Samas ma ütlen , et olen väga palju teadlikumaks saanud toitumise suhtes, teen juba alateadvusest teadlikult paremaid valikuid. Et äkki minugusele kanapeale on alustuseks ikka vaja puust ja punaseks , kuna ma ei saa absull aru jutust “hoia valgud, kiudained,rasvad ja süsivesikud tasakaalus”. Meh? Hea lihtne ju, kui keegi teine minu eest selle mõttetöö ära teeb 👍
  Teiseks see, et inimene tahab kohe kõike ja korraga- põleb läbi? Ma tahaks loota, et mitte 😬 Ausalt. Ma tahaks kaalu langetada, mida hädasti on vaja, samas ma tahaks end ilusasse vormi ajada, sealjuures eelistan ka tõsta raskusi, mitte zumbarütlmis keksida ja lisaks ma tahan , et mu elustiil muutukski just SELLISEKS, nagu ma tahan. Liiga palju ette võtnud?
  Aitab minust. Nagu paljud teisedki, ei jõua su lavavormi ära oodata.
  Edu tegemistes ja lihas punni!

  1. Nii armas, et sa kirjutasid ja hea on kuulda, et oled edusamme teinud ja see midagi sinus muutus. Tegelikult ongi vaja teha väikseid muudatusi samm-sammult ja mingi aja möödudes sa ise avastad ka, et no sulle meeldib see uus sina ja uued harjumused. Ja toiduga on tegelikult see, et kui sa ükskord sellest nõiaringist välja saad, siis su maitsemeeled muutuvad puhtamaks ja ühel päeval sa avastadki, et sulle maitsebki reaalselt kohvi mitte enam kolme suhkruga, vaid tilga piimaga ja sai ei maitse enam nii hästi kui sepik näiteks. Keha saab aru, mis talle on hea ja mis tekitab hea enesetunde. Tortillapizza on tegelikult üks minu lemmik. Seda võib ilma süümekateta õhtul teleka ees sisse lasta, lihtsalt paned oma kana ja mõned tükid juustu ja värsket kraami peale ja vitsuta niimoodi, kuis jaksad. Ja tegelikult oleme nüüd ausad, see maitseb sigahästi ja peale seda on kerge olla. Tegelikult alguses ongi see, et sa ei taju seda, kuidas enda makrotoitaineid (süskarid, rasvad, valgud) jälgida, aga mida aeg edasi, seda rohkem teadlikuks sa muutud ja eks see algul võibki tunduda nagu tuumateadus. Mina alustakski lihtsalt sellest, et valgud on vaja ilusti täis saada, ehk siis menüüs peaks kindlasti olema mingit kvaliteetset liha (kana, kala, väherasvane liha), korra päevas võiks lubada näiteks endale ka mõne väikse kohupiima või kodujuustu ja rasvade tarbimist ei tohiks samuti ära unustada. Kõiksugu pähklid, kalarasvad, kookosrasvad, oliivõli jne peaksid ikkagi menüüs olema. Tihti inimesed kaabivadki enda menüü nii puhtaks, et keha ei saa enam rasvu kätte. Mina lisangi selleks ektra näiteks hommikupudrusse kas taluvõid või pähkleid või siis teen endale võileiva võid kasutades… Eks see oleneb muidugi, mida päeva jooksul süüa. Süsivesikuid saab inimene nagunii igalt poolt kätte. Aga kõige parem olekski, kui need süsivesikud tuleks nö kvaliteetsetest kohtadest ehk siis täisteratooted, -pudrud, riis, tatar, leib, juurviljad jne jne. Kiudained tulevadki ise juba nendest kvaliteetsetest süsivesikutest. Ei sinu eesmärk on täiesti okei, sellest HIIT trennist loomulikult mingeid lihaseid loota pole mõtet, aga kuna HIIT trenni tehes on võimalik päris korralikult kaloreid põletada, siis su vorm paraneb anyway. Teegi täpselt seda, mis sulle meeldib. Kui ühel päeval peaks üle viskama, siis ära lihtsalt kõike sinnapaika jäta, vaid leia misiganes muu viis liigutamiseks. Ma arvan, et sa tahad lõppude lõpuks tunda enda kehas ennast hästi ja tunda jälle ennast energilise ja kergemana ja kui sa niimoodi jätkad, siis sa kindlasti selle ka saavutad. Lihtsalt ära anna alla! Mõtle alati halbadel päevadel, miks sa seda kõike alustasid ja ära lange tagasi sinna musta auku. Kui kukud, aja ennast püsti tagasi ja läheb edasi! Heheheeee- tänks sulle 🙂

   1. Ma saan õnneks ise ka aru, et nende keksimistega ma endale ümarat tuharat ja ilusad õlga ei saa aga ma kindlalt liigun selle poole. On vaja leiutada lihtsalt veits, kuidas mahutada ajakavasse jõusaal, kui mu kodukandis see puudub sootuks. Aga ma siin juba pean kurje plaane , kuidas näida võimalikult vähe isekas ja oma mehe ning lapsed “nurka visata”, paar-kolm korda nädalas ja reaalselt teha midagi ENDALE. Ainult endale.

    1. No super kuulda! Usu mind, su lapsed ja su mees on ka rohkem rahul, kui nende ema ja naine endaga heades suhetes on 🙂

     1. Mina alustasin ka näiteks Kayla Itsinesi kavaga, kuid juba teisel korrql samu asju tehes tundsin ise, et igav on ka tahaks midagi muud. Nüüd olen juba veits alla aasta ise jõusaalis endale sobivad harjutused, masinad jne leidnud. Olen napakas ja teen pika soojenduse ja pärast veel poolteisttundi lihasharjutusi, mis ma olen enda jaoks nelja gruppi jaganud. Kui tunnen, et ei pea raskuseid tõstes enam pingutama, siis võtan raskemad hantlid või muudan harjutust. Kõik tulebki aja ja järjepidevusega. Toitumises jälgin küll juba teist aastat kava, kuid peale oma eesmärgi saavutamist olen selle võtnud pigem abivahendiks nädala menüü paika panemiseks ja ostunimekirja koostamiseks kui must have. Pole kunagi võtnud seda kui dieeti vaid tõesti olen tahtnud elustiili muuta ja ma tunnen, et see on õnnestunud. Alateadlikult teed juba tervislikumaid valikuid aga kui tahad šokolaadi, kooki, mannaputru või hoopis korraliku kebabi, siis võtad selle aga mõistlikkuse piires. Ei ole nii, et pean saama burksi, muidu suren isusse. Teinekord polegi burksi isu tegelikult aga sa mõtled selle endale välja. Või teed tervislikuma ja pärast tänad end, et mingit Räägu burgerit ei võtnud. Ja kuna keha on nii harjunud õigete valikutega, siis alati peale kräpi söömist on mul halb, kohe üldse ei taha. Kooki söön ka parema meelega meega kui suhkruga aga kui ikka isu tuleb siis teen rohke suhkru ja võiga nisujahust kaneelirulle ja that’s it. Nõustun täielikult, et ei tasu lolliks minna ja end piinata ja kui vahepeal ongi selline tunne siis mõelge, et kas selline kannatus on seda väärt või seniste tulemuste nullimine? Te ei taha ju seda. Unustage ära dieet, muutke harjumusi! Kaisa, mulle väga meeldib su aus ja otsekohene postitus ja see on nii nii õige. Vahel peab inimesi lihtsalt raputama kui nad muretsevad, et kaal pole langenud 1-2kuu jooksul aga ei vaata absoluutselt seda, et peegelpilt on hoopis teine 🙂 been there done that, kahju, et inimesed tegelikult ainult enda vigadest õpivad 😀

     2. Ma võiks täielikult sinu jutule alla kirjutada – olen igas punktis nõus. Ja täpselt nii, nagu sa toimetad, täpselt nii peabki tegema. Kui ühel hetkel hakkab lihtne trennis, siis tuleb midagi muuta, et oleks jälle kuskile pürgida ja kehale arenguks tõuge anda. Ja väga eluterve lähenemine kavadele, absoluutselt! Ja mul on täpselt sama nö cheatmealidega, no pärast on nii kehv olla, keha saab aru, et midagi on valesti. No aamen! Aitäh nii pika ja toreda kommentaari eest.

 5. Kuule aga seleta mulle seda, et mis friik mina olen? Teen trenni nüüd vist juba 7 kuud ja toitun täiesti adekvaatselt, olen valgutarbimist ikka metsikult suurendanud, kräppi ei puutu aga mingi paleo-vegan hull ka pole. AGA no ei suuuuda ma raskusi suurendada noh. Kükin kuskil max 20 kiloga okei vormiga ära, hantlitega üle 5kg ei tule kõne allagi, sest ma lihtsalt ei jaksa. Ainuke asi, mis tundub oluliselt tugevam võrreldes varasema vormiga, on korsett ehk selg ja kõht.
  Aga nüüd ongi mul küss, et kas a)teen oma trenni ikkagi tavapäraste raskustega ära põhimõttega et parem see, kui mitte midagivõi b) jätan pooleli, sest ei suuda upgradeda raskema raskuse peale. Saan aru jah, et niimoodi on areng superaeglane, aga kui isegi see 1-2 lisanduvat kilo mulle liiga palju juba on, siis mida muud ette võtta :/ või tuleks siis veeeel rohkem valku süüa?

  1. Kas sa arvad, et see valk su toidus on see, mis raskusi tõstab? Seda ju täiesti võimatu öelda, miks sinu puhul arengut ei toimu, kui sinust mitte midagi ei tea. See, et sa ütled ise, et sinu toitumine on adekvaatne ei ütle ju mitte midagi. Ka anorektiku arust on tema toitumine täiesti adekvaatne. Selleks, et lihast kasvatada ja arengut näha peab su kaloraaž olema üldiselt plussis, võta ühendust mõne personaaltreeneriga ja räägi mured ära.

  2. Olen nõus M-ga. Esiteks siis mul pole õrna aimugi, mida sa sööd, kuidas trenni teed ja kuidas puhkad. Ja oi kui paljud inimesed arvavad, et nad söövad nö täiesti normaalseid asju ja kui ma nende toitumist vaatan, siis ma jääks reaalselt nälga niimoodi süües või puudub nende toidus absoluutne loogika. Teiseks ongi see, et ega suur valgu söömine kuidagi jõudu ei kasvata. Valgud on vajalikud, et lihased saaksid paremini taastuda ja kasvada. Ja taaskord – mis on metsik kogus? Ühele on see 100g päevas, teisele on see 200g päevas. Loomulikult tee trenni edasi, sest igasugune trenn on alati parem kui trenni mitte teha. Kuskil on midagi igatahes toppama jäänud ja sinu kommentaarist ei tule välja, mis see on. Mina soovitaks samamoodi kellegi targema poole pöörduda ja nõu küsida, sest enda peaga leiutades võid sa endale pigem karuteene teha.

 6. Väga hästi kirjutatud taas. Ma arvan, et kui ma ei oleks 4 aastat tagasi endale treenerit võtnud, siis ma ilmselt teeks ka siiani 3kg hantlitega biitsa, kükitaks tühja kangiga, jookseks iga trenni otsa pool tundi ja imestaks, et miks mitte midagi ei muutu. Ma arvan, et kui endal piisavalt teadmisi pole, siis peaks ikka konsulteerima endast targematega, mitte niisama nühkima nagu sa ütlesid. Ja see söögiteema on ka ulme. Kun ma dieedil olen, siis kõik arvavad, et keedetud kana ja brokkoli ongi kõik, mis ma söön. Käsi südamel – ma pole elusees enda kana keetnud ja rinnafilee asemel söön kintsu, sest lihtsalt maitseb rohkem. Ma olen nõus sööma mitu nädalat ühte ja sama asja, aga ainult sellepärast, et see mulle maitseb! Isegi väga dieedi lõpus on mu menüüs ainult asjad, mis mulle maitsevad! Never ei aja ma endale midagi alla sellepärast, et see peaks olema kasulik, samal ajal endale kurku oksendades. Eelmine aasta poseerimistunnis jäi kõrva, kuidas üks neiu rääkis, et “oh, mul oli eile cheat, ma sin jogurtit!” wtf? Ma lasen rahulikult suht igapäevaselt jogurtit (jah, madala suhkru ja suurema valgusisaldusega) ja absoluutselt ei tunne, et see kuidagi patune oleks… Inimestele tehaks ajupesu nii paljude asjadega ja kui enda teadmised on piiratud, siis on nii lihtne sinna reha otsa aina uuesti ja uuesti astuda. Ma peaks su blogi inglise keelede tõlkima, siin mõned kohalikud saaks vist närvivapustuse 😀

  1. Absoluutselt nõus! No mul oli ju sama jama, et ma arvasin, et mu jalad ongi lihtsalt loodud makaronideks ja ma ei hakkagi jõudma elusees mingeid raskeid trenne tegema nendega ja woilaaa – võtsin aga uue treeneri endale ja aastaga on selline areng toimunud, et endal ajas ka hirmu nahka 😀 Ma arvasin nii pikalt, et no mida need treenerid ikka teavad ja küll ma Googeldan ise kõik, kuradi loll ikka! Oleksin nii palju enda aega ja vaeva kokku hoidnud. Ja mul on täpselt sama – kõik uurivad, et appi nüüd on dieet, et nüüd söödki ainult juurikaid. Nagu wtf? Ma söön isegi dieedil ühest tavaliselt inimesest palju rohkem ja kõik hea ja parem on ju menüüs alles. Hahahaa 😀 Ma arvan nad ei usu mind, arvavad, et ajan jama 😀

   1. No kuidas sa saad siis süüa häid asju ja alla võtta, eksole, loomulikult arvavad, et valetad. Ja seda, et ma söön 5-6 korda päevas ju ka ei usuta. Jep, ma ei lase 5 korda kausitäit pastat, aga söön raudselt saisi rohkem, kui need, kes hommiku-ja lõunasöögi vahele jätavad ja siis õhtul tangivad nii, et silm ka ei pilgu (ja ei saa aru, miks kurat see kaal ei lange hahaha :D)

    1. No ma räägin, imelahendusi oodatakse ja mingeid imedieete ja dieet peab olema raudselt nii ränk, et silmade eest mustaks võtab. Ja tulemus olgu juba ülehomme olemas 😀 Kust see üldse tulnud on, et pasta halb on? Jah, maru kaloririkas küll aga so what? Sa võid ju piirduda 100g pastaga, mitte ei pea seda tervet kausitäit sisse laskma. Pähklid on ju samamoodi väga hea valik, aga kui sa neid kausitäie sisse lased, siis… noh siis me teame ise, mis pikemas perspektiivis juhtub 🙂

 7. Amen! Praegu on tunne, et inimesed isegi ei võta enam toitumiskavasid vaid vaatavad instast, mida bikiinifitnessi tsikid söövad ja siis üritavad sama… Ja fakt on see, et kõigile ei sobigi samad asjad lihtsalt. Ma kuulen nii tihti seda, et kui dieedi ajal kaloraaži vaja alla tõmmata, siis aja toidud mahukaks jne, et kõht täis püsiks. Minu puhul täiesti bullshit. Ma ei oska seda nautida. Palju paremini püsib mu kõht täis kui söön vähem, aga seda, mis tõeliselt meeldib.
  Järjekordselt vajab mainimist, et ma ei viitsi tavaliselt blogisid lugeda, aga Sinu oma loen küll hea meelega ja isegi kommentaari kirjutan 😀

  1. Kuule jaa, mis keiss nagu selle bikinifitnessiga on? Kui sa ei ela samat elustiili, ei tee samapalju trenne ja ei puhka sama palju, siis kuidas kurat saab loota, et sama menüü peaks töö ära tegema? Ei tea… Ja loomulikult ei sobi! Kellele liha, kellele kala ja no ma räägin – kui keegi peaks mulle ette kirjutama veel mõne maitsestamata jogurti, siis ma panen ketti 😀 Minul on jälle vastupidi, ma eelistan alati süüa pigem volüümi, aga sellega ei saa jälle lolliks minna. No näiteks lisan lihtsalt hommikupudrule rohkem vett ja munavalgeid ja ongi olemas, aga see nüüd ei tähenda, et ma eelistaks näiteks võileivale suurt kaussi juurikaid 😀 Midagi head peab ikka jääma. Aga teha tulebki täpselt seda, mis endale rohkem meeldib. Kuule ma ei viitsi isegi blogisid lugeda ja kui keegi kasvõi kogemata mu lehele satub ja kasvõi pealkirja läbi loeb, siis ma olen täiega meelitatud 😀

 8. Treenin ise samuti spartas, olen varem käinud pigem rühmatrennides aastaid ja nüüd viimasel paaril kuul olen julguse kokku võtnud ja avastanud ka jõusaali. Kas selleks et enda keha mitte lõhkuda ja saavutada paremaid tulemusi peaks olema kindel treeningkava? Äkki oskad ka soovitada kedagi kes treeningkava koostab mõistliku hinnaga..

  1. Tead, kõige rohkem mina soovitaksin teha ühe trenni läbi koos personaaltreeneriga, kes reaalselt jagab ka seda, mida jõusaalis tegema peaks. Ja kui sa Spartas käid, siis selleks on kõige paremad inimesed just Argo Ader ja Marek Morozov. Sest ma võin mürki võtta, et isegi kui sa saad kellegilt kava, siis sa kohe kindlasti hakkad mingeid harjutusi enda peaga valesti tegema ja see ongi sõna otseses mõttes iseenda lõhkumine. Ma ei ole nende hinnakirjaga kursis, aga ma ei usu, et treeningkava ja üks trenn kallid on. Saad põhiasjad paika, siis saad ise ju edasi majandada 🙂 Ja kohe kõvasti annab motti juurde, kui saad eksertidega suhelda ja enesekindlust juurde 🙂

 9. Tunnen ennast siit postitusest ära. Alustan suure hurraaga aga mingil hetkel murdun, sest kipun liiga ekstreemsustesse kalduma. Ilmselt siin tulebki mängu ebapiisavad teadmised. Küsiksin siinkohal, et kust saada abi? Kindlasti saab inimene palju ka ise ära teha, aga tunnen, et toitumise poole pealt oleks hea, kui öeldaks ette nö sobiv kaloraaž ja mis oleks sobilik juts mulle. Oskad äkki soovitada mõnd sellist inimest? 🙂

  1. Millegi pärast oodatakse jah tulemusi nagu üleöö, kuigi ega lisakilod pole ka ju tulnud üleöö. Aga see selleks, ma olen ju ise samamoodi kõikvõimalikke ekstreemsusi endaga teinud ja sellepärast üritangi siin enda kogemusi jagada. Ma soovitaks kindlasti personaaltreenerit ja reaalset treenerit, kes ei saada sulle mingi copy-paste kava, vaid keda sa ka näost näkku näed ja kellega koos pannakse mingisugune plaan paika. Ma küsiks sinult parem, et kus kandis sa elad ja selle põhjal saan kindlasti kedagi soovitada 🙂

   1. Just, neid copy-paste kavasid olen tellinud ja rohkem oma raha raisata ei tahaks. Aga elan ja töötan Tallinnas, siinkandis peaks neid treenereid ikka jaguma. Sinu poolt soovitatutuga julgen kindlasti ka ühendust võtta 🙂

    1. Hei!

     Ma loodan, et ma nüüd kedagi ära ei unusta, aga minu meelest mõistusega ajavad asja Tallinnas sellised treenerid nagu Argo Ader, Marek Morozov, Ott Kiivikas, Kristjan-Johannes Konsap, Indrek Viska… Nüüd sai kirja terve riburada meesterahvaid, aga no nad lihtsalt ei mõtle asju üle ja ei leiuta mingeid imeasju välja, mida naisterahvad maru tihti teevad 🙂 Ja usu mind, on ikka suur vahe, kas sa jälgid kellegi netikavasid või sa jälgid päris reaalse treeneri juhendeid ja pead talle näiteks iga kuu korra aru andma, millised on edusammud olnud. Usu mind, kui ikka keegi piitsaga seljas elab, siis on ka tulemused kiired tulema.

 10. Mina olen nüüd mures, kuidas vahet teha, kas minu toitumiskava on normaalne või mitte? Ma arvasin, et mul hea, kuni sinnamaani, kus su postitusest lugesin 100g kana + juurviljad ja ei mingeid banaane- sest tundsin enda kava ära 😀 samuti terve kuu ei tohi šokolaadi, saiakesi vms magusat süüa. Aga kavas veel kala+juurviljad, kohupiim, tatar, pähklid…Olen täiesti võhik sel alal, tahan beebikilodest lahti saada, nüüd pani aga mõtlema, kas nii ennast piirates on kaal tagasi kiire tulema? Ja kas saab nii kaalust alla, et söön banaane ja vahest kooki? 😀 Kuidas? 😀 Tegelikult oli kuidagi sisetunne ja kahtlus, et ikka nii suur piiratus mulle ei sobi, hakkasin otsima ja nii ma su postituse peale välja jõudsin 🙂

  1. Kui sa suudad seda toitumiskava järgmised aasta jälgida, siis anna aga minna, aga mina ei suudaks. Ja mis siis saab, kui ühel päeval sa enam ei suuda? Siis sa hakkad sööma ikka neid asju, millest sa puudust oled tundnud. Mis värk nende banaanidega on, et neid süüa ei või? Kartulit ja leiba ei tohi ka süüa? Selle piiramisega ongi see, et ilmselgelt on vaja ju kuskilt neid kaloreid koomale tõmmata ja saiakeste söömine ei ole just kõige parem asi eks, aga kas sa suudad elu lõpuni mitte ühtegi saiakest süüa? Kui ei suuda, siis see on ju huinjaa. Ja terve kuu ei tohi šokolaadi ja saiakesi süüa? Mis see kava kestab siis kuu aega? Või miks ainult kuu? Ja ühe kuuga pole nagu väga võimalik rasva märgatavalt põletada. Kõikide kiirete lahendustega tuleb kaal ilusti tagasi ja suure tõenäosusega tuleb veel lisagi.

 11. Ei peagi kerge olema 😀 paraku kergega kaugele ei jõua, samamoodi kerged raskused musklit ei kasvata. Olen pea 1.5 aastat teinud siis kahte vastuolulist tegevust korraga, kautand pekki ja vähemalt hoidnud olemasolevat lihast. Ei saa ju muutuda selleks nö “lödipüksiks” nagu meil siin kohalik tartu peremees Ats ütleb. Isegi mingi imenipiga olen suutnud kasvatada. Rasva on kadunud kohe pea 30kg. Plaanis veel 13.5 siis käes kaal 90kg. Ilmselt on mind sellel teel suutnud hoida see et olen kalorid ja makrod teadlikult täitnud endale meelepärasega. Kuna olen jahimees siis on õnneks lahkelt käes lihakraami kus rasva 2.5% ja valku 23%, pidu 😀 Neid toitumiskavasid vaadates tuleb ausalt omal korralik masekas peale… ilmselt peaksin vastu vast paar nädalat lagi. Sama trenniga, iial ei suudaks nühkida mingit tuima liigutust. Kui vähegi tunnen mugavustsooni tekkimas nii raskust juurde, olgu siis kasvõi ainult 5kg. Või 1.25kg. Olen võtnud sellise väikse nipuka abiks mida ise nimetan “annan kehale teada mis tulemas on”, ehk teen mingi paari kuni nelja kordusega seeria kus panen maks tööseeriale veel olenevalt harjutusest 5-15kg raskust ja tõesti pigistan hambad ristis ära.
  Aga sina Kaisa oled oma +15kg kaalus minu silmis ilusam kui varem iial 😀

  1. Wooooooow obaaaaa, 30kg rasva maha saanud? Täiesti kottis, mega. Sa oled ikka haigelt suure töö ära teinud. Oled siiani lähemale liikunud enda ideaalse 90kg-ni?
   Oii jahimeeste toidulaua peale ma olen täiega kade. Mine metsa, ulukiliha… ooohhhhh shiiiiiiiit.
   Ja see mugavustsooni vältimine ongi ainuõige viis. Kehad on meil ikka maru mugavad ja tahavad seal heas soojas kohas istuda, kus mitte mingit arengut ei ole 🙂
   Jeiiii, Ats on kõva vend 😀
   Kuule ja sa oled üliarmas, et sa niimoodi ütled. Tänks 🙂

 12. Pingback: Ämbrikolin ja kaanetüdrukud – confiture d'oranges

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga