No sellepärast, et te olete laisad ja te ei viitsi enda menüüd korda teha – oleme ausad, kanast ja riisist te vist paksuks ei söönud ennast eks? Okei! Sorri! My bad. Ma lihtsalt ei suutnud kiusatusele vastu panna, et teid natuke ravida. Tegelikult on naistel näiteks võrreldes meestega palju raskem dieeti pidada. Miks?
Esiteks on naiste organism loodud selleks, et inimesed maamunal otsa ei lõppeks. Jep! Naised on loodud siia maailma, et toota beebisid ja jätkata sugu. Minu suust kõlab see eriti koomiliselt muidugi, aga mina olen ammu enda kohustused india ja hiina naistele edasi andnud ja viimase kontrolli käigus selgus, et nad on sellega päris hästi hakkama saanud. Ühesõnaga naiste keha on loodud selleks, et üle elada ka kõige hullemad tingimused, milleks üks on nälg. Kui meid tabaks näljakriis, siis mehed pakiks kohe enda pillid kotti, samal ajal, kui meie – naised, elaksime selle vabalt üle. Meie kehad talletavad kergemini rasva ning annavad ka seda palju raskemini ära. Kõike seda selleks, et elus püsida.
Kuna naistel on palju vähem lihasmassi, siis me ka põletame vähem kaloreid kui samat eluviisi harrastav meesterahvas. Ja kõik, kes te arvasite, et me põletame kaloreid ainult jõusaalis, siis unusta ära! Me põletame kaloreid ka lihtsalt niisama istudes, hingates ja magades. Minuga samas kehakaalus, aga väiksema lihasmassiga naine põletab ööpäevas palju vähem kaloreid kui mina, sest lihased kulutavad palju rohkem energiat, kui rasvkude. Seega räägi mulle veel, kuidas sa endale lihaseid ei taha.
Ma ei tea, kui paljud teist on kuulnud sellisest asjast, nagu baasainevahetus, aga kui mina ei tee päevas mitte midagi peale magamise, siis minu keha kulutab lihtsalt niisama toimimiseks umbes 1500kcal ära, samal ajal, kui mu mees kulutab terve päeva uinudes 2000kcal. Ebaaus eks? Seega, kui panna näiteks jooksulindile samas tempos jooksma naine ja mees, siis sama koguse energia kulutamiseks peab naine rühkima lindil palju kauem kui mees.
Kuidas siis toimib aga dieeditamine? No oletame, kui me võtame nüüd ideaalmaailmas mehe ja naise, kelle senine dieet oli 2500kcal ja paneme need kaks inimest defitsiiti näiteks 2000kcal peale, siis mis sa arvad, kes on kaotanud kuu aja pärast palju rohkem rasva? Mees! Sest nagu ma eelpool juba mainisin, siis mehel on juba anatoomiliselt rohkem lihasmassi ning naise keha on loodud ellu jääma ka defitsiidis olles. Siinkohal mainin kohe ära, et minu näites ma kasutan tavalisi inimesi, mitte mingeid X erandeid. Ühesõnaga, mehi ja naisi ei saa käsitleda dieedi mõttes ühe puuga. Naise näitel ei ole tegemist lihtsalt väiksema gabariidiga isendiga, vaid on terve hulk muid faktoreid, mida jälgida.
Ja siis on need homoonid! Need kuradima hormoonid! Kes mu eelmist ettevalmistust võistlusteks jälgis, siis need on hästi kursis, kuidas need hormoonid meie elutegevust hakkavad mõjutama. Teate küll seda lugu, kus ma lihtsalt niisama keset päeva nutma hakkasin ja kuidas mu mees mööda päid ja jalgu sai, kui mu võileiva ära sõi. Ühesõnaga, kui mehed on 365 päeva aastas täpselt samasugused tuimad tükid, siis meie elu valitsevad menstruaaltsüklid ja hormoonide kõikimised koos sellega. Kellel rohkem, kellel vähem. Ja mida teeb üks naine dieedil olles? Keerab ikka täiega enda rasvade tarbimise kinni, unustades tähtsa fakti, et rasvad osalevad meie hormoonide tootmises ja nende kontrollimises. Seega ei tasu väga üllatuda, kui sa rasvavaesel dieedil olles varsti kahel jalal kõndiv närvihaige oled.
Tead seda tunnet, kui mõned päevad enne päevasid ei suuda ennast lihtsalt külmkapist eemal hoida ja niimoodi isutab kõige magusa järgi? Mina tean väga hästi – kui ma öösel veerevaid sõõrikuid unes näen, siis päevad on lähedal. Ja mis meie kehaga juhtub? Kui ma olen ilusti trennidest ja toiduplaanist kinni pidanud ja ühel hommikul astun kaalule ja seal on põhjendamatult juures +1,5kg, siis EI, ma ei läinud öösel paksuks, vaid mu keha on vett täis. Üks pilk peeglisse ja näed isegi – kõht on punnis ja peeglist ei vaata vastu kõige meeldivam pilt. Mida enamus naisi nüüd teeb? Lööb käega, sest kui ollakse juba kuu aega pingutanud, aga kaal tõuseb, siis kaob mott ära. Selle asemel, et oodata 5 päeva… aga jah.
Kuidas aga naishormoonid ja menstruaaltsükkel trennidele mõjub? No oleneb naisest, aga enamasti ovulatsiooni ajal on naise füüsiline võimekus palju madalam kui muidu (viljastumise võime on aga laes) ning ka trennis võid ükspäev avastada, et raskused lihtsalt ei liigu ja jõudu lihtsalt ei ole. Ja tähtis on selle eest endale mitte piitsa anda ja laiali lammutada ennast, vaid aru saada, et see lihtsalt ongi nii ja see on normaalne. Targemad oskavad menstruaaltsükleid enda huvides ära kasutada ning sättida enda tugevamad trennid just tsükli algusesse ning tõmmata ennast tagasi ovulatsiooni ajal. Samamoodi annavad targemad endale aru, et enne päevasid ei tohi järele anda magusasööstudele, vaid teadvustada, miks see tekkinud on.
Ja kui seda postitust sattus lugema mees, siis mul on kuradima hea meel, et sa siin oled. Sest äkki sa hakkasid just naisi natukene paremini mõistma. Meie seksuaalsust, sugulist aktiivsust, tujusid ja närvisüsteemi kontrollivad meie hormoonid – usu mind, me eelistaks iga kell olla need tuimad kalad 365 päeva aastas, aga no pole kellelegi nagu kaevata ka väga. Aga sina, NAINE, ära vabanda enda unistuste edasi lükkamist välja hormoonide või kurat teab millega. Meid on looduse poolt loodud tugevateks – käitu vastavalt!
Üpris tõsi; võin tihti tujude järgi enda viljakust prognoosida. Kuidas dieet on alanud, ka emotsionaalselt? 🙂
Vauuuu! No sul on enda keha tunnetus ikka väga hea. Praegu on lust ja lillepidu ja ei saa arugi, et midagi teisiti oleks. Kuna kaloraaž langes ainult 300kcal ehk siis 2400lt 2100ni, siis see reaalselt tähendas ainult näiteks ühe võileiva ära jätmist. Emotsionaalselt ma ootasin seda juba nii kaua, et mul tekkis ainult naeratus näole 😀
Või leidsin ma just hea ettekäände, miks 4 päeva igakuiselt hullu panna! Igatahes soovime siis 2100 kuni lõpuni välja – kõht täis ja tuju hea!
Mm, ma just ükspäev mötlesin sellele perioodile menstruaaltsüklis, kus keha vett kinni hoiab.. Just seda, et kuidas fitnessis võistevad naised sellega tegelevad. Kui võistluspäev on just sellel hetkel kuus? Siis tulebki sellega leppida? Või oskad Sa mulle seletada, kuidas sellega arvestatakse jms 😊
Ma ei tahaks küll kõiki ühe puuga lüüa, aga enamasti kuskil pooled naised kontrollivad enda päevasid kas siis pillide või mingite muude abivahenditega ning sellest ülejäänud pooltest pooltel kaovad dieeditades üldse päevad ära ja siis see väike hulk kes alles jääb… ma arvan need palvetavad, et tähtsad võistlused päevadega ühele ajale ei jää, sest paratamatult on ikka suur vahe, kas sa oled vett täis või mitte 🙁 Ma arvan, et ega seal teha pole midagi, peab minema lavale nii nagu olukord on. Kusjuures väga hea küsimus, ma ei olegi uurinud kellegilt, kas on võimalik midagi ette võtta sellega.
Normaalne rong näed välja❤️
😀 no vot on meelitus 😀