Dieedi nõiaring: 5kg alla ja 10kg juurde ja niimoodi vähemalt korra aastas.

Eriolukord lõi paratamatult paljudel senise elukorralduse pea peale ning tuleb tunnistada – mul tulid algul endalgi hirmujudinad peale, kui hakkasin mõtlema, et kuidas minu tööpõld välja hakkab nägema. Paljud kliendid pole pikalt trenni saanud ning suurel osal meist langesid sissetulekud või kadusid sootuks, ja ilmselgelt hakati senisest suuremat tähelepanu pöörama enda rahalisele olukorrale ja kriitiliselt vaadati üle enda kulutused. Täitsa mõistlik – tegin seda isegi.

Teate küll, esimese asjana hakatakse kulude kokkutõmbamisel vaatama just trennide, meelelahutuse ja iluvidinate peale ja kurjam – see ei tähenda minu rahakotile üldse mitte head. Veel enam, kui inimesed on trennist pikalt eemal olnud, siis on neile juba väikestmoodi sisse juurdunud see mugav elu ning diivani pealt mitte tõusmine – seega isegi need, kes varem olid tublid, siis paljud neist enam ei viitsi nii tublid olla. Inimesed on rutiini ja mugavuse orjad – pole midagi teha. See omakorda paneb taaskord minu sissetulekutele põntsu. Teate, mis tegelikult juhtus?


Juhtus see, et eriolukord sai läbi ja minu postkast pole olnud tükk aega nii umbes, kui on seda praegu. Miks? Sest oiiii blinn kui paljudel läks selle kodus olemisega ikka korralikult lappama. Ikka korralikult. Nagu KORRALIKULT. Edukamad suutsid kaalu tõsta selle paari kuuga isegi sinna 10-15kg vahemikku. Samas, ei saa ka nagu ette heita. Ma reaalselt ei kujuta ette elu, kui sul terve trobikond kooliealisi mürsikuid kodus, mees kodus, ise kodus – kuidas te üldse ellu jäite? Ja no stress teeb teadagi mida. Mu kass isegi seisis ükspäev käpad ristis ukselävel ja esitas ultimaatumi, kas välja kolin mina või tema. Ma olin õnneks tugevam ja käskisin tal elu lõpuni minuga koos õnnetult elada – las pakuvad Raixiga üksteisele seltsi.


Teate aga, mis enamus nende murekirjade sisu oli? „Kallis Kaisa, palun mulle toitumiskava. Mul on vaja need üleliigsed 10 koroonakilo kuu ajaga maha koorida.“ NAISSSSS! Nagu ülinaiss! Jah, ilmselgelt ma saan neid utoopiasoove ikka aeg-ajalt, aga nüüd on neid tulnud kuidagi eriti massiliselt ja see ajendaski mind just sellel teemal ka siia blogisse kirjutama.


KALLID NAISED, MA ARMASTAN TEID, AGA MA MITTE MINGIL JUHUL EI KOOSTA SULLE ÜHTEGI PLAANI, MIS AITAKSID SUL ENDA SUHET GRAVITATSIOONI (KAALUNUMBRIT) LANGETADA EBAINIMLIKEL JA MITTEJÄTKUSUUTLIKEL VIISIDEL! Ja seda mitte sellepärast, et ma maru kade oleks, vaid just sellepärast, et nagu ma ütlesin – ma armastan teid. Ja lihunikutöö jäägu lihunikele. Imedieete pole olemas, ei olnud eelmised aastatuhanded ja kurat ma julgen arvata, et ei ole ka päris tükk aega tulevikus. Aga ma seletan teile siis lahti miks.


Enne, kui te minu juurde pöördute, olete te kindlasti läbi teinud mõne hetkel popi dieedi või tellinud mõnelt mainekalt toitumiskava koostajalt kava või läbi teinud mingeid Challengeid või võtnud šnitti mõnelt teiselt blogijalt või suunamudijalt. Aga siin te olete, kas tagasi punktis 0 või on teil õnnestunud isegi nende imeasjandusi katsetades juurde võtta. Teate küll, nagu ikka, 5kg enne suve maha ja 10kg suure hurraaga sügisel tagasi. Järgmine aasta otsast peale. Ja nii see elu läheb.


Mis siin siis valesti läks? Minule meeldib alati siin kasutada abimeestena „nälginud aafrika lapsi.“ Mis sa mõtled, kuidas kurat need nälga kannatavad aafrika põnnid elutsevad seal? Mismoodi? No kuidas inimesed üldse läbi aastatuhandete näljast läbi on murdnud? Vot sellepärast, et meie kehad on palju-palju targemad, kui sa arvatagi oskad. Kui sa arvad, et sa hakkad siin suure hurraaga trenni tegema ja keerad toidukraanid kinni ja keha hakkab ilusti rasva põletama ja elu on nagu hapuoblikas, siis unista edasi. Keha ei koti see, et sina tahad rannavormi saada – keha tahab ellu jääda ja enda mugavas mõnusas kohas edasi elutseda.


Kaalu tõus ja langus on lihtne nagu algklasside matemaatika. Kui sa sööd sisse rohkem kui kulutada jõuad, siis sa võtad juurde. Kui sa sööd sisse vähem, kui ära kulutad, siis sa võtad alla. Lihtne. Sõltuvalt sellest, kui palju on su kehal lihasmassi peal ja kui korras oled sa suutnud enda ainevahetust hoida, siis sõltuvalt sellest põletab su keha ka puhkeolekus kaloreid. Seega winwin – lisaks sellele, et lihased annavad sulle ilusa figuuri, vajavad nad enda elutegevuseks kaloreid, seega seda rohkem tarbib su keha ka kütust. Piltlikult siis, kui sina ja mina magame kasvõi päevad läbi, siis suure tõenäosusega mina saan sinust tohhuijaa rohkem süüa ja mitte üks gramm pekisemaks ma ei muutu. Aga see selleks.


Üks imedieet, mis lubab sulle selle kuu ajaga 10kg kaalukaotust… No see võib täitsa toimida. Päriselt. Kaalukaotus ehk sinu suhe gravitatsiooni muutub 10kg – täitsa võimalik. Siinkohal me ei räägi muidugi rasva kaotamisest, vaid kaalu kaotamisest eks? Teeme selle selgeks. See on täitsa võimalik. Ma võin sulle soovitada imenippe, kuidas üle öö saab tervelt 4kg kaalust alla võtta, KAALUST, – sealjuures sa muidugi mitte grammigi parem välja ei näe, aga korraks madala kaalu võid ära näha. See selleks.


Kuidas ekstreemdieet toimib siis? Sul keeratakse toidukraan korralikult kinni, ehk siis tekitatakse kehale konkreetne näljalaager. Tore on. Mida keha teeb? Jääb ellu. Kuskilt on vaja aga energiat saada ja midagi on vaja lagundama hakata. Süda vajab vere pumpamiseks energiat, seedimine vajab tegevuseks energiat, kehatemperatuuri on vaja hoida jne jne. Kui sa nüüd arvad, et keha hakkab lagundama enda reservides olevat rasva ja jätab sinu lihased puutumata, siis arva uuesti. Lihased on aktiivne kude ja täiesti ebavajalikud ellu jäämiseks, mida vähem neid on, seda säästlikumalt saab sinu tark keha toimetada. Rasvkude seetõttu ei vaja eksisteerimiseks väga energiat ja nende varude kallale minnakse äärmisel juhul. Tundub loogiline, mis?


Aga mis sul sellest, et dieeti pidades koos rasvaga ka terve ports lihaseid naaksu paneb? Mis sul sellest? Võib-olla sa ei tahagi endale lihaseid ja sinu iluideaaliks ongi puupulk ilma pringi tuhara ja vormis õlgadeta. Rääbis on ideaal – Okei. Aga vaata ma just eelpool rääkisin sulle, et mida rohkem lihaseid su kehas on, seda rohkem sa saad ka kehale toitu (kütust) anda, kartmata juurde võtta. Igat dieeti pidades sa paned enda ainevahetusele korraliku põntsu ehk siis nagu mulle meeldib kasutada piltlikke väljendeid: Iga dieediga sa kaevad endale aina sügavamale auku. Mida rohkem sa neid pead, seda sügavamale ennast tõmbad. Kui sa enda imedieedile peale vaatad ja saad aru, et sa seda elu lõpuni pidada ei suuda, siis suure tõenäosusega sa juba istud omadega augus. Näe vaata, paremas käes ongi labidas.


Ja no kõik on ilus tore – suure hurraaga alustades on kõik tublid. Kes peab vastu kuu, kes kaks, kes on isegi veel tublim, aga dieeti peetaksegi siis nö punktist A punkti B. Kaalul käies näed ilusat langust, lööd käsi kokku ja aeg on ennast premeerima hakata tubli töö eest. Ehk siis toitumiskava lendab suure hurraaga sahtlipõhja ja tavapärane elu läheb edasi. Aga mis ma sulle just eelpool rääkisin? Sa oled endal pealt visanud küll mingi osa rasva, aga terve portsu ka lihaseid – jep, seda aktiivset kude, mis tarbis enne energiat. Seega, võid endale pika pai teha. Tead, mis nüüd juhtub? Lisaks sellele, et sa oled enda targale kehale andnud impulsi, et faking NÄLG ON! NÄLG AMIIGO! Meil on vaja ellu jääda! Kõik ülesöödud kalorid talletatakse nüüd suure hirmuga uuesti rasvarakkudesse, sest kurat seda teab, millal uuesti nälg saabub. Ühesõnaga sa oled ennast korralikku auku loopinud.


Seega oletame, et kui sa sõid enne mingi X koguse toitu ja su kaal seisis, siis nüüdses olukorras, kui sa sööd selle sama X koguse toitu, siis sa hakkad raudpolt juurde võtma. Ja tead mis nüüd saab? Sul on jumala kopp ees sellest piitsutamisest, sa said ju enda soovitud tulemuse, aga see tõmbab nii kiirelt vehkat ja juba silmapilgutusega oled sa selles nullpunktis tagasi. Ja siis sa hakkad pidama järgmist dieeti ja see saab olema veel jõhkram, sest sa oled juba enda ainevahetuse metsa keeranud ja ainus viis kaalust uuesti alla saada, on kaevata ennast veel jõhkramasse auku ja nii see elu läheb… Mida rohkem dieeditad, seda vähem saad süüa, et mitte juurde võtta, seda aeglasem on su ainevahetus, seda vähem sa saad süüa, seda ekstreemsemaks on vaja minna… ja nii see läheb…Targem oleks olnud vist üldse mitte seda labidat kätte võtta.


Kas ma ise olen imedieete läbi teinud? Hellyeaaaa! Muidugi! Viimaseid moeröögatusi muidugi mitte, aga istusin isegi kunagi naistelehtedel ja katsetasin ühte ja katsetasin teist. Päris ahvatlevad on ju need before ja after pildid, kuidas mõni naine on ikka sellise tulemuse saanud, et hoia ja keela. Praegu tagantjärgi on endalgi huvitav jälgida mõnda toitumiskavade koostajat, kes sheerib minu tuttavatest seda „enne ja pärast“ pilti. Mingil kummalisel kombel ei sheerita kunagi seda kolmandat pilti, et „mis on nendest saanud nüüd“, tihti see kolmas pilt on palju jõhkram kui see esimene „before“ pilt. Aga no see selleks. Turundama peab. Me kõik tahame elada. Kui see Stockholmi dieedi möll kasutaks Liis Lemsalu piltide asemel reaalseid pilte inimestest, siis ega see ei müüks mitte üks gramm.


Te muidu olete kursis, kui palju mulle tuleb näiteks koostööpakkumisi igasugustelt imekapslitelt ja ime detox teedelt ja smuutisegudelt ja EMSi trennidest… you name it mingi bränd ja ma olen selle pakkumise saanud. Seega kasuta alati kainet meelt, kui keegi sulle midagi müüma hakkab. Meil kõigil on olemas hind. Kõik, mis tundub liiga hea, et olla tõsi – teate küll mis nende asjadega on. Uskuge mind, kui turule tuleb uus imenipp, kuidas mitte trenni teha ja diivanil lebo lastes ja krõpsu süües vormi saab – ma olen faking esimene järjekorras.


Aga see selleks. Mida kuradit siis tegema peaks, et lisakilodest lahti saada või mis variandid üldse on, kui sa istud juba seal augus ja käed on juba valusad sellest iga-aastasest kaevamisest ja välja enam ei ulatu?
Noh, lihaseid tagasi saab ainult trenniga. Ja mitte mingisuguse tilu-lilutamisega, vaid korraliku trenniga. Selleks, et lihasmass suureneks, on vaja anda neile piisavalt koormust, viia keha mugavustsoonist välja, anda impulss, et sellise treeninguga kohanemiseks on vaja lihasmassi kasvu. Lihas vajab kasvuks ja üleüldse eksisteerimiseks energiat ning trenni tehes me paratamatult kulutame energiat, seega see annab meile võimaluse rohkem süüa. Mida rohkem me sööme ja mida rohkem on meie kehas lihaseid, seda paremini toimetab meie ainevahetus ja see omakorda lubab meil rohkem süüa. Tundub loogiline. Ja niimoodi sealt august vaikselt välja ka saab.


Seega selle asemel, et ennast kogu aeg aina sügavamale auku loopida – võta nüüd aeg maha ja mõtle, mida sa tegelikult nüüd tahad. Kas elukestvat muutust, kus ei ole vaja kannatada nälga ja teha ekstreemsusi või sind huvitab ainult korra mingisuguse kaalunumbri nägemine? Nagu ma ka selle kirjatüki alguses ütlesin – kaalunumber on sinu suhe gravitatsiooni. Seega, mis sind siis rohkem huvitab?


Ja seda, et sa treenides liiga mehelikuks muutud…ooo ei, kallis naine, oooo eiii! Mida rohkem sa ennast treenid, seda ilusama figuuri sa endale saad, seda rohkem kumerusi sa endale saad, seda rohkem su keha tänab sind.


Olge mõistlikud!

8 thoughts on “Dieedi nõiaring: 5kg alla ja 10kg juurde ja niimoodi vähemalt korra aastas.”

 1. Sa kirjutad seda olukorda nii lihtsalt ja loogiliselt. Kummaline, et ma ise selle peale pole tulnud. Olen olnud ja olen hetkel täpselt seal augus. Ma enda peale nii pahane kohe 🙁

 2. Suured tänud Kaisa!Sa oled esimene ,kes nii hästi lahti seletab,mida see pidev dieedtitamine teeb.

 3. Thank God et keegi tegi suu lahti ja seletas selle lolluse lihtsalt ja loogiliselt lahti.
  Puust ja punaseks ega enne keegi mõtlema ei hakka

 4. Kuigi ma aastaid tagasi lubasin endale, et enam kunagi dieeti pidama ei hakka, siis just täna tuli minutiks mõte, et äkki ikka natuke peaks. See postitus tuletas ilusasti meelde, miks see otsus sai vastu võetud 🙂

 5. Maarja Tartust

  Loen ja muigan. Mida kõike me naistena ära ei teeks, et saavutada enda mingusugune unelm kaalunumber, kuigi see ju tegelikult midagi ei loe. Ma olen nii nõus, et kauge kaarega tuleb hoida nendest imedieetidest , mis toimivad, kuid pole grammigi jätkusuutlikud. Täna hommikul kuulsin üht head mõttekildu raadiost, et vananedes on kaotame me lihasmassi, kuid saame seda protsessi aeglustada kui hoiame enda keha (lihased) liikumises. Miski dieet pole parem kui tasakaalustatud toitumine ning eneseteadvustus, et meie keha on tempel, mida peame täpselt sama moodi hoidma nagu oma vaimu. 🙂
  Aitäh sulle, et kirjutad sellistel teemadel ausalt.

 6. Tere!
  Rumalusest lõin konto stockholmi dieet, nüüd vaatasin et 15.juuli oli mingi üle 6 eurone summa minu kontolt maha läinud! Appi, ma pole mingeid juhiseid saanud, ainult raha võetakse! Palun, kuhu ja kellele kirjutada et lõpetaksid selle jama? Ma ei ole enam huvitatud mingisugusest dieedist!!!

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga