Rasvapõletuse imenipid: fasting, HIIT, paleo, keto, zumba, peale kella kuute söömine?

Bullshit! Ja punkt. Ma võikski selle postituse niimoodi kokku võtta ja päev võib rahulikult õhtusse minna. Aga sa vist ei lepi selle vastusega eks? Okei. Ma kaevan selle punase markeri ja paberi välja ja teen sulle selgeks, miks sa sellise jamaga kaasa ei peaks minema.

Kuidas panna rasv põlema? See on nagu mingi imeküsimus, millele kõik naised otsivad mingit imevastust. Ei piisa sellest, kui keegi ütleb sulle, et liiguta ennast ja söö korralikult. EI! Sa tahad saada mingeid X lahendusi, X imenippi, X treeningut, mille eest võimalikult palju raha välja käia. Kõige parem oleks muidugi see, kui tulemused ilmutaksid ennast 48h jooksul. Vahet ei ole, et paksuks sa sõid ennast viimase 5 aastaga, aga peenikeseks oleks vaja saada KOHE!

Ma räägin sulle, kuidas su organism töötab. See on sisuliselt nagu pangaarve. Kui sa teenid rohkem, kui sa kulutad, siis su pangaarve on plussis ja su säästud kasvavad. Kui sa kulutad rohkem, kui sa teenid, siis su pangaarve läheb miinustesse, ehk su säästud hakkavad vähenema. Kui sa elad pikemat aega laia elu ja kulutad rohkem, kui sa teenid siis ilmselgelt su pangaarve aina kahaneb ja kahaneb ja kahaneb. Sinu kehaga on sama bisnes. Kui sa sööd rohkem, kui sa kulutad, siis sa hakkad enda energiavarusid talletama – noh lähed paksuks! Kui sa aga ühel hetkel hakkad kulutama rohkem, kui sa sisse sööd, siis sinu energiavarud vähenevad ning keha liigub säästude kallale. Well helllõu! Boooyaaaa! Ja algabki see sinu kaua unistatud “rasva põlemine”. Olemas! Müsteerium lahendatud.

Ilmselgelt too aeg “teenisin” rohkem kui kulutasin ja tulemuseks oli pehme keha. Õnneks olen päris kavalalt päikese abiga ühe külje väiksemaks teinud 🙂

See, kuidas sa seda rasva põletama asud, kas võtad kasutusele mingid eriti popid ja ajuvabad ketodieedid, proovid paleot, fastingut, teed ülipoppi HIITi, zumbat, mida kõike… vahet ei ole! Ei HIIT ei põleta sinu rasva! Ei põleta! Su rasv põleb siis, kui su kalorid on defitsiidis – kui sa kulutad rohkem, kui sa sisse sööd. Ei ole absoluutselt vahet, kui sa teed fastingut või ketot või kurat teab mida – loeb sinu ööpäevane kalorite bilanss. Ma võin hommikuti tühja kõhuga teha mistahes imetreeningut ja paastuda ja kurat teab, mida veel, visata kasvõi kukerpalle, aga kui ma õhtul teen ühe korraliku eine, mis mu ööpäevase kaloraaži lakke lööb, siis sellel ei ole absoluutselt vahet. EI OLE! Ja kõik kes väidavad sulle vastupidist, siis nad üritavad sinu pealt teenida raha. Lihtne!

Aga HIIT treeninguga pidi rasvapõletus kestma ka peale trenni edasi ja see kõik toimub mingisuguses rasvapõletuse faasis ja õigel pulsisagedusel ja hüpates ja karates hakkavad põlema kohe rasvarakud, mitte glükogeenivarud jne. Kes sulle seda ütles? Ei ma päriselt küsin, kes sulle ütles seda? Su uus popikas HIITi treener? Aga kui ma hakkaks kukerpallitreeneriks ja ütleks, et see põletab topeltpalju rasva. Siis usuksid sa mind? A miks mitte? HIIT treening ei ole halb, ei absoluutselt! Väga hea treening on. Missest, et ma ei saa aru, miks nii palju hüpata ja karata on vaja (mina enda põlvede pärast seda ei praktiseeriks, aga kui sulle meeldib, siis go for it!). Iga treening on hea, mida sa suudad pikka aega teha, sest tulemuste nägemiseks pead sa seda trenni tegema kaua – oiii kui kaua. Ja kui sul juba peale kolme trenni on kopp ees ja sa ei naudi protsessi, siis see ei ole hea treening! Kui sa arvad, et sa suudad järgmised 6 kuud käia näiteks igal õhtul jalutamas, siis usu mind, see on parim valik, mida sa üldse teha saad.

Aga su sõbranna hakkas käima mingisuguses X rühmatrennis ja ta on alla võtnud mega palju! Jaa, tubli sõbranna sul. Su sõbranna enne oli diivanikaunistus ja vahet ei ole, mis trenni ta oleks tegema hakanud, ta oleks anyway alla võtnud. Kui ta oleks ühel päeval püsti tõusnud ja hakanud koeraga jalutamas käima, siis tulemus oleks sama olnud. Woiilaaaaa! Müsteerium lahendatud. Su sõbranna hakkas kulutama rohkem, kui sisse sõi – vahet ei ole kuidas seda kulutust tõsta või mis trenniga seda teha.

Peale kella kuute söömine? No see on eriti kino. Aga sa võtsid eelmisel korral mitu kilo alla, kui enam peale kella 18 ei söönud? Loogiline. Millal üks inimene hakkab kõige rohkem näksima? Õhtul teleka ees! Oled sa varem kogemata söönud ära hommikul kell 9 suure liitrise jäätise ja paki küpsiseid? Aga õhtul teleka ees? Said vist enda vastuse.

Aga miks ma rämpsu süüa ei või? Vabalt võid! Ma luban sulle, et kui sa teed McDonaldsis ühe Big Mac eine ja see jääb sinu ainukeseks söögikorraks päevas, siis sa võtad alla! Sada prossu võtad, pole küsimustki. Üks keskmine Big Mac eine sisaldab 1080kcal ja selle sa jõuad ööpäevas kulutada ära ilma igasuguse trennita. Miks ma seda ei soovita? Sest sama kaloraažiga on võimalik süüa normaalset toitu 3x rohkem. Ja no märksa toredam on süüa 3x päevas, kui 1x päevas. Aga palun – ei ole absoluutselt vahet, mida süüa, loeb kaloraaž! Seega, kui su sõber vannub sulle, et ta sööb iga päev rämpsu ja ikka võtab alla, siis suure tõenäosusega ta sööbki võib-olla 2x päevas rämpsu ja see ongi tema kogu päevane menüü või ta on üks vastik valelik valevorst. Millegi pärast naistele meeldib just eriti kelkida sellega, et “ma võin süüa kõike, mis ma tahan, aga ma ei lähe paksuks”. Ma tõmban selle peale muidugi alati kajakat, aga millegi pärast nad ise ei saa kunagi aru, mis bullshit see on. Usu mind, kui sa tõmbaks päevas naha vahele 3000kcal ja sammugi ei teeks, siis sa oleks varsti siga, vahet ei ole, kui head geenid sul on.

Ühesõnaga, rasva on võimalik põletada kas vähendades enda ööpäevast kalorite sissesöömist või suurendada enda füüsilist koormust. Mõistlikum oleks teha viimast. Miks? No inimlikust seisukohast on palju toredam süüa päeva jooksul ära üks lisatoidukord ja liigutada ennast lihtsalt tund aega. Ainevahetuse seisukohast aga mida vähem süüa, seda aeglasemaks ainevahetus muutub ning mida aeglasemaks ainevahetus muutub, seda vähem sa saad omakorda süüa. Ja kuraaaaat – süüa on hea! Ja no usu mind, sa näed juba füüsiliselt parem välja ka, kui sa ennast liigutad või trennis käid.

Aga millised peaksid olema sinu makrod ja mitu toidukorda päevas sa peaksid sööma? Oleme nüüd ausad. No oleme eks? Kui sa vaevled enda kehakaaluga, siis sa oled selle ise endale põhjustanud väärate toitumisharjumustega. See on fakt! Ja kui ma ütlen sulle nüüd, et söö nii või naapalju süskareid, valku või rasva, siis sa sellest nagunii kinni ei pea. Sa ei ole paks, sest sa sööd kana ja juurvilju ja ajad näpuga rida, mida sööd. Sa oled paks, sest sa sööd rohkem, kui sa kulutad ja suure tõenäosusega sul pole halli aimugi, mida sa endale sisse sööd. Seega kas sellel tegelt üldse on vahet? Sa nagunii jälgiksid seda poole silmaga ja kui sõbranna veini ja koogiga külla tuleb, siis peidad MyFitnessPali lauasahtlisse ära. Sa ei ole endaga aus, see on fakt.

Kui keegi päriselt ka midagi kõrvataha nüüd pani, siis võite mind tänada, sest edaspidi te hoiate suure osa enda rahast ja ajast kokku, aga kurb fakt on see, et suurem osa läheb nüüd googeldama Delfi naistekast või Perefoorumist uusi rasvapõletuse imenippe. Edu 🙂

 

 

 

6 thoughts on “Rasvapõletuse imenipid: fasting, HIIT, paleo, keto, zumba, peale kella kuute söömine?”

  1. Ma ei tea kas sa juba töötad personaaltreenerina või ei aga kui ei siis sa peaksid, ma oleks su esimene “klient” nii öelda, paks ma pole aga lihast pole absull. Söögist ja söömisest ma ka ei tea midagi. Sa saaksid mind kindlasti aidata oma nõuannetega ja mulle su suhtumine ja jutt ka meeldib nii et klapp oleks hea ?

    1. Selle personaaltreeneri asjaga on nii, et kuna ma näen iga päev neid isehakanud treenereid, kes teevad enda nõuannetega pigem inimestele karuteeneid, siis ma ise seda vastutust kellegi tervise eest ei julge veel võtta. Kui ma kunagi sinnamaani jõuan, et tunnen ennast selles valdkonnas kindlamalt, siis annan teada 🙂 Aga seda võin sulle juba kohe öelda, et kui toidulaud korralik pole, siis lihaste kasvust võib unistama jäädagi 🙁

  2. Väga õige jutt! Töötan ise treenerina ja sellised rasvapõletuse teemad ikka klientide hulgas väga popid. Üritan alati seletada, et dieedid jms ei ole jätkusuutlikud. Ja alati tahetakse teha hästi palju kõhulihaseid, et siis saab sangadest lahti, aga toitumist ei viitsita ikka jälgida ja siis sanagad ka ei kao 😀 Kui küsida tohib, mis su päevane kaloraaž on ja kas teed vahest nn cheat päevi/toidukordi ka?

    1. Kahjuks küll. Samas ma ei saa neid hukka mõista, sest aastaid tagasi uskusin isegi, et iga õhtu kõhulihaseid punnitades on võimalik endale sikspäkk saada. Mida ma sain olid aga seljavalud, sest ega mulle ei lugenud tehnika, vaid et saaks ikka need 100tk õhtul täis… kurat seda teab, kas tegelikult kõhulihased ka koormust said 😀
      Kaloraaž on hetkel 2300-2400. Sellle cheat day asjaga on nii, et see on päris korralik kaloraaž, millega annab päris hästi mängida. Kui tahan mõnel päeval jäätist või šokolaadi, siis lihtsalt mahutan selle kaloraaži ära kuidagi. Ma ei tea nüüd, kuivõrd see on nö cheat.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga